درمان زخم دهانه رحم با عسل

درمان زخم دهانه رحم با عسل

ابتدا به علل ایجاد زخم دهانه رحم می پردازیم:

علل ایجاد زخم دهانه رحم کدامند

 • اغلب به دلیل عفونت های گنوره (نوعی بیماری جنسی)، کلامیدیا، تریکوموناس و عفونت های HPV
 • پس از مقاربت جنسی مکرر و آسیب زا
 • مواد شیمیایی بر روی کاندوم و تامپون هایی که در دهانه رحم قرار می گیرند
 • درمان نکردن پارگی هایی که هنگام زایمان در دهانه رحم ایجاد می شود

 

درمان زخم دهانه رحم با عسل

 

به این دلایل لایه های سطحی اپی تلیوم چند لایه ( پوست ) دهانه رحم، از بین می رود، همچنین باعث تغییر شکل بیرونی کانال آندوسرویکال ( کانال درونی دهانه رحم ) می شود. این قسمت به دلیل خونریزی زیاد به رنگ قرمز دیده می شود. از آنجا که این بافت بیشتر تحت تاثیر عفونت قرار می گیرد، باعث زخم دهانه رحم می شود. گاهی اوقات ضخامت بافت اپی تلیوم (پوست) از بین می رود و باعث عفونت استروما می شود که به آن زخم دهانه رحم می گویند. بیماری دیگری که ناشی از این علل ایجاد می شود کیست نابوتین در دهانه رحم است. کیست نابوتین وقتی تشکیل می شود که غدد موکوسی گردن رحم مسدود می شود. بنابراین ترشح (مخاط) و مایع در این غدد نمی تواند به بیرون تخلیه شود و به سمت عقب به طرف کیست های نابوتین جاری می شود.

 

علائم زخم دهانه رحم

 • ترشحات غیر طبیعی واژن:  به رنگ زرد، سفید، پنیری و چسبنده است. زمان ترشح در دوره تخمک گذاری از زمان ترشح در دوره قوام متفاوت است
 • لک بینی و خون ریزی بعد از رابطه جنسی: به علت تورم بیش از حد اپی تلیوم در کانال داخلی دهانه رحم، شکنندگی آن افزایش یافته و به راحتی آسیب می بیند. بنابراین، بعد از حمام و یا پایان رابطه جنسی ممکن است در واژن خونریزی هایی به شکل لک بینی دیده شود
 • خونریزی غیر قاعدگی
 • درد در قسمت پایینی کمر
 • سوزش و تکرر و مشکل کنترل ادرار: دلیل این امر این است که عفونت در دهانه رحم از طریق گردش خون لنفاوی ( راه میانبر ) به مثانه منتقل می شود. به همین دلیل در زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند التهاب مثانه دیده می شود. مقاربت جنسی مکرر، فشار به دهانه رحم و تروما باعث ایجاد مشکلات ادراری می شود.
 • ناباروری: با توجه به آزمایشات انجام شده تنها ۱۰ در صد از علل ناباروری مربوط به زخم دهانه رحم است. عفونت و تغییر ساختار دهانه ی رحم باعث جلوگیری از ورود اسپرم به رحم می شود.

 

درمان زخم دهانه رحم با عسل

 

تشخیص زخم دهانه رحم چگونه است؟

زخم دهانه رحم با یک معاینه معمولی فیزیکی شامل معاینه شکمی، کمر و لگن می تواند به راحتی تشخیص داده شود. قبل از شروع درمان برای تشخیص سلول های پیش سرطانی یا سرطانی در دهانه رحم باید یک تست پاپ اسمیر، انجام داد. اگر نتیجه تست پاپ اسمیرغیرطبیعی یا مشکوک باشد بیوپسی رحم یا  کولپوسکوپی انجام می شود.

 

برای پیش گیری از زخم دهانه رحم چه باید کرد؟

 • با افراد مشکوک و غریبه مخصوصا با مردان مبتلا به گنوره رابطه جنسی نداشته باشید
 • لازم است که در هنگام زایمان منتظر بمانید رحم به طور طبیعی باز شود و اجازه ندهید که پارگی ایجاد شود. در این مرحله پرسنل بهداشتی (پزشک یا ماما) نقش مهمی دارند. اگر دهانه رحم پارگی داشته و خونریزی نداشته باشد،لازم است بخیه شود.
 • عفونت ها در دوره ی حاد باید به بهترین حالت ممکن درمان شوند
 • از تامپون های حاوی مواد شیمیایی استفاده نکنید
 • واژن را با آب و صابون شستشو ندهید. چون این کار PH (اسید) نرمال واژن را مختل می کند و باعث عفونت می شود
 • واکسن HPV: واکسن HPV باید بین ۹ تا ۲۶ سالگی تزریق شود. در موارد زخم های مکرر و در زنان با روابط جنسی متعدد، از ۲۶ سالگی به بعد، برای جلوگیری از ابتلا به سرطان واکسن توصیه می شود.

 

درمان زخم دهانه رحم با عسل

 

روش های درمان زخم دهانه رحم

 

سوزاندن ( کوتر ): در این روش درمان زخم دهانه ی رحم، با استفاده از جسمی با دمای بالا، بافت هایی که به نظر غیر طبیعی می رسند، کاملا سوزانده می شوند. کوتر۶-۵ دقیقه طول می کشد. این روش بدون درد است ومعمولا نیازی به بیهوشی نیست. ممکن است تا ۱۵ روز بعد از کوتر، ترشحات زرد رنگ داشته باشید. بعد از ۱۵ روز دوره بازسازی شروع می شود. مقاربت جنسی به مدت یک ماه پس ازکوتر ممنوع است. در زنانی که زایمان نکرده اند کوتر انجام نمی شود چون باعث تنگی دهانه رحم می شود. این افراد می توانند کرایوتراپی شوند.

فریز یا انجماد دهانه رحم  ( کرایو ) : در روش فریز کردن، با استفاده ازسرما با درجه ۴۵- تا ۶۵- درجه با عبور دی اکسید کربن یا گاز دی اکسید نیتروژن از داخل دستگاه مخصوص متصل به دهانه رحم زخم دهانه رحم فریز می شود. فریز زخم، سلول های غیرطبیعی را تخریب می کند. سرما دادن به سلول ها در طی دو مرحله و به فاصله پنج دقیقه انجام می شود. این روش بدون درد است ومعمولا نیازی به بیهوشی نیست. کرایو در زنانی که زایمان نکرده اند به راحتی انجام می شود. بیماران تا دو هفته ترشحاتی مانند خون ‌آبه دارند که جای نگرانی نیست چون بدن در حال ترمیم آن قسمت است. بهبودی ۲ ماه طول می کشد. مقاربت جنسی ۱ ماه ممنوع است. ۲ ماه پس از فرایند سوزاندن و انجماد برای کنترل باید به پزشک مراجعه شود.

لیپ : برای بیمارانی که به درمان کوتر یا کرایو جواب نداده اند از این روش استفاده می شود. در این روش هم درمان هم نمونه برداری، هم زمان انجام می شود. در این روش، بافت نازکی از دهانه رحم با استفاده از حلقه الکتریکی توسط پزشک برداشته می شود. این عملیات بدون خونریزی و بخیه است. مزیت لیپ این است که چون بافت ها نمی میرند نمونه برداشت شده به راحتی به آزمایشگاه فرستاده می شود. نتیجه این عملیات برای زخم هایی که به درمان های کرایو و کوتر جواب نداده اند، مثبت است. این عملیات اخیرا با دستگاه هایی که از امواج رادیویی استفاده می کنند، انجام می شود. مزیت استفاده از این دستگاه ها گرمای کمتر و در نتیجه آسیب کمتر است.

درمان زخم دهانه رحم با عسل مدی هانی : هرشب مقداری از پماد عسل دارویی را (به وسیله اپلیکاتور) در واژن تزریق کرده به مدت پنج دقیقه پاها را بالا نگه دارید. این کار را دو ماه انجام دهید. افراد مجرد هم می توانند گاز استریل را به عسل دارویی آغشته کنند و روی بدن بگذارند. عسل مانوکا، در درمان زخم دهانه رحم بسیار مؤثر است. برای درمان زخم دهانه رحم با عسل مانوکا، عسل مانوکا را پیش از خوابیدن با استفاده از اپلیکاتور وارد واژن کنید و دراز بکشید.

Source: drinmez

 


برای مشاوره رایگان زخم با شماره تماس های ۰۹۱۲۹۶۳۸۷۱۴ و ۰۹۱۲۰۹۹۳۱۲۶ و برای مشاوره رایگان استومی با شماره تماس ۰۹۱۲۹۶۳۸۷۱۵ و برای سفارش محصول و اطلاع از قیمت ها با شماره تماس های ۸۸۲۲۴۱۸۳ و ۸۸۲۲۴۱۷۴ در ارتباط باشید


محصولات عسل مدی هانی:

 

پانسمان آلژینات عسل مدی هانی

پماد عسل طبی آنتی باکتریال مدی هانی

ژل عسل آنتی باکتریال ۲۰ گرمی مدی هانی

کرم محافظ عسل ۵۰ گرمی مدی هانی

کرم مرطوب کننده عسل آنتی باکتریال مدی هانی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *